Communications Officer

Asociația European Association for Social Innovation își mărește echipa! Recrutăm Communications Officer, cu studii universitare în domeniul comunicării/jurnalismului/ științelor sociale și cu un nivel avansat în limba engleză.

Nivel: Entry level

Program: Full-time

București

Cerințe:

  • Studii superioare în comunicare, marketing, jurnalism, științe sociale sau într-un domeniu similar
  • Experiență de lucru într-o poziție similară de minim 1 an. Experiența în cadrul ONG-urilor sau rețelelor naționale şi internaţionale constituie un avantaj.
  • Abilități excelente de scriere şi redactare a textelor
  • Cunoștinte de operare Microsoft Office (Excel, Word etc)
  • Cunoștinte de utilizare social media și de operare a programelor de editare foto/video și de email marketing (Canva, MailChimp, Benchmark, etc.)
  • Bune abilități de utilizare WordPress/ Weebly
  • Seriozitate, punctualitate, abilități organizatorice
  • Creativitate, atenție la detalii, flexibilitate
  • Spirit de echipă
  • Capacitatea de a lucra cu deadline-uri foarte strânse
  • Cunoștințe avansate de limba engleză

Responsabilitățile principale:

  • Implementarea strategiei de comunicare și diseminare a proiectelor și rețelei EaSI pe toate canalele disponibile
  • Conceperea materialelor de prezentare și promovare
  • Elaborarea și administrarea conținutul paginilor de social media și website ale organizației și ale  proiectelor
  • Redactarea comunicatelor de presă, articolelor, newsletter sau altor tipuri de conținut pentru promovarea organizației/proiectelor
  • Identificarea celor mai potrivite canale de comunicare pentru promovarea asociației, a membrilor din rețea și a temelor centrale ale EaSI: inovare socială și sub-domenii
  • Dezvoltarea strategiei de comunicare a organizației, dar și a proiectelor la nivel local, național, internațional
  • Participarea la organizarea evenimentelor și păstrarea legăturii cu partenerii
  • Asigurarea respectării identității vizuale atât a organizației, cât și a proiectelor
  • Implicarea activă în alte proiecte ale asociației în funcție de nevoile acesteia

Persoanele interesate sunt rugate să completeze următorul formular: https://form.jotform.com/213222469565357

 Vor fi contacte doar persoanele care trec în etapa interviului.

Salariul se va negocia în urma interviului.

Data limită: 31 ianuarie 2022